About BBPA

Ballet Bitterroot Performing Arts, Inc. is a non-profit children’s performing arts company. Long after dancers leave our studio we hope that they have been left with the gift of poise, strength and grace. At Ballet Bitterroot Performing Arts, Inc. we work hard to give our students solid technique with a creative edge.

Our Faculty

Artistic Director:
Paige Thomas

 

Teachers:
Paige Thomas
Pam Copley
Courtney Ratliff
Michelle Haynie
Marianna Jessop
Meagen Hensley

We Offer

“Tiny Tots” Dance for 3 & 4 year olds
Pre-Ballet: 5 year olds & Kindergarten
All Levels of Classical Ballet: Beginner through Advanced
Pointe Class: Intermediate and Advanced Level Dancers
Competition Dance Teams: 
       Mini Team  
       Junior  Team
       Senior Team

The Christmas Spectacular 2014

BBPA has decided to take a year off from our annual production of the Nutcracker and offer a fresh & exciting new performance.  We are calling it The Christmas Spectacular and it will be the Bitterroot Valley’s “Radio City Music Hall”, complete with our own Rockettes!  We are VERY excited about this show and know it’s going to be a wonderful production for the whole family to enjoy.

A schedule will be posted as needed, most pieces will be rehearsed during class! There will be some Saturdays later this fall, we will send out an ALL CALL message to check this site when extra rehearsals are required.

                                                                        Rehearsal Schedule Through November 2nd

Thursday, October 23rd

3:00-4:15 Arabian Soloists
4:15-5:15 Pas de Patineurs -  Garnet
5:15-6:00 Les Danseurs sur Glace-Burgundy with Marieke & Kaitlyn
6:00-7:30 Finish “Oh Holy Night”

 

Saturday, October 25th

TIME STUDIO A STUDIO B
9:00-9:30am Warm up Barre-Black and Burgundy
9:30-10:00 Review and clean Oh Holy Night Burgundy class cont.
10:00-11:00n Skaters Entrée (part 1)-Black Class with Olivia and Marie (no Sarah, no Josie) Ballerina Doll-Sarah
add Harlequin-(CL) at 11:45
11:00-12:00pm Danse de la Petite Fille-Anika and boys
on roller blades
`11:00-1:00pm Les Danseurs sur Glace-Burgundy
12:00-1:00pm TIME Skaters Entrée (part 2)-Garnet
1:00-2:00pm Pas de Patineurs -  Garnet Pas de Trois-CheryaLynn with Bella and Katie G
2:00-3:00 Russian gymnasts- Pam w/Amber Chinese – All
3:00-4:30pm Les Amis-Sarah and Josie
4:30-5:30pm Spanish Soloists-Sarah and Josie
5:30-6:30pm                 MANDITORY
All Parent/Student meeting!

 

Sunday, October 26th

TIME STUDIO A
1:00-2:30 Clara & Friends- Garnet plus Kaitlyn & Marieke
2:30-3:30 Russian w/ Amber
3:30-5:00 Les Patineurs Ensemble – Black plus Bella & Katie G

 

Week of October 27th  through 31st
(Tuesday & Thursday)

DAY & TIME STUDIO A
Tuesday, 4:30-5:30 Black class
Tuesday, 5:30-7:30 Les Patineurs, Black Class plus Olivia, Marie, Bella & Katie
Tuesday, 7:30-8:30 Spanish, All
Thursday, 3:15-4:15 Arabian
Thursday, 4:15-5:15 Pas de Patineurs -  Garnet
Thursday, 5:15-6:00 Les Danseurs sur Glace-Burgundy with Marieke & Kaitlyn
Thursday, 6:00-7:30 Spectacular Finale (precision dance routine)

 

Saturday & Sunday, November 1st & 2nd

TIME STUDIO A STUDIO B
Saturday, 10:30-11:30am Skaters Entrée (Part 1)-Black Class plus Olivia and Maria (no Sarah, no Josie)
Saturday, 11:30-12:30pm Skaters Entrée (part 2)-Garnet Class(bring a sack lunch)
Saturday, 1:00-2:00 Pas de Patineurs-Garnet Class
Saturday, 1:00-3:00 Les Danseurs sur Glace-Burgundy with Marieke & Kaitlyn
Saturday, 3:00-4:00 Pas de Trois-CheryaLnn plus Bella and Katie G
Saturday, 4:00-5:00 Pas de duex, Josie & TBA
Sunday, 1:15-2:00 La petite fille: Anika McClean and boys

 

Chinese, All
Sunday 2:00-3:30 Clara & Friends Spanish corps
(2:30-3:30)
Sunday, 3:30-4:30 Spanish, ALL

 

Fall classes begin September 8th

call 961-1818 for a FREE brochure.